4 października 2016 Udostępnij

Jak pies wpływa na zdrowie człowieka cz. 1?

Wielu badaczy z poszczególnych dziedzin potwierdza, iż kontakt ze zwierzętami ma istotny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne oraz psychiczne. Jednak, aby rozważać jak bardzo korzystne oddziaływanie ma jednak wspólne życie oraz współpraca z poszczególnymi psami powinniśmy zastanowić się jak określony pies trafił do naszych domów. Zatem należy rozpocząć od wspólnej historii psa, a człowieka. Na początku przypuszczano, iż kilka tysięcy lat temu ludzie w sposób świadomy udomowili psa. Jednak biorąc młode wilki oraz wychowując je i ucząc współpracy oraz współżycia w owej ludzkiej rodzinie. Ukazuje się również, iż obecnie jesteśmy świadomi, że było to jednak nie możliwe, gdyż współcześnie posiadając określoną wiedzę na temat tak zwanego behawioru wilków, jak i również ich oswojenie jest bardzo trudne. Skutkuje to tym, iż potwierdzili oni w swoich badaniach tak zwani amerykańscy naukowcy Raymond oraz Lorn Coppinger – miało to miejsce przy końcu lat dziewięćdziesiątych.

Obalając jednocześnie mit, iż człowiek bez wątpienia świadomie doprowadził do udomowienia psa. Jednak należy wskazać jak było naprawdę. W momencie, gdy człowiek zaczął jednak prowadzić tak zwany osiadły tryb życia (od dziesięciu do piętnastu tysięcy lat) powstały jednocześnie zmiany w otoczeniu, które bez wątpienia umożliwiły rozpoczęcie owego procesu udomowienia. Poza tym osobniki, które odczuwały zdecydowanie mniejszy strach przed poszczególnym człowiekiem podchodziły do swoistych wiosek oraz korzystały z określonych „dobrodziejstw”: zatem pozostawianych resztek jedzenia oraz odchodów. Jak wyglądała jednak ewolucja psa? Ukazuje się, że pies to bez wątpienia gatunek, który w pewien sposób osiągnął określony sukces ewolucyjny – tegoż zdania był profesor Coppinger, czyli „kameleon ewolucji”.

Ukazuje się również, iż nieświadoma selekcja psów sprzed nawet kilkunastu tysięcy lat była bez wątpienia prowadzona w określonym kierunku utrwalenia poszczególnych cech młodocianych osobników, a więc skłonności do owej zabawy, jednak braku rozwiniętej organizacji społecznej oraz zachowań drapieżnych, które jednocześnie są właściwe wilkom (dorosłym wilkom). Selekcja była prowadzona poprzez wyeliminowanie osobników mogących jednocześnie zagrażać człowiekowi, jak i również inwentarzowi. Skutkuje to tym, że w owy sposób stworzyliśmy najlepszego naszego przyjaciela, a więc psa. Musimy zadać sobie pytania, jak psy wpływają na aspekt naszego życia oraz czy warto jest posiadać psa w naszym domu?

Okazało się, że owe psy w sposób bardzo korzystny oddziaływają na zdrowie fizyczne każdego człowieka. Poza tym opiekunowie tychże psów mają generalnie zdecydowanie mniej problemów zdrowotnych i mają zdecydowanie większą szanse przeżycia występującej choroby wieńcowej. Poza tym fachowcy zaznaczają, że posiadanie owego psa wpływa bez wątpienia korzystnie na owy układ krążenia co skutkuje tym, że zdecydowanie zwiększa o trzy procent szansa przeżycia ataku serca bądź obniża również ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu, jak i również trójglicerydów we krwi. Wskazuje się przede wszystkim, że jest to dość ściśle związane z występującym faktem, iż opiekun psa jest w zdecydowanie lepszej formie fizycznej: dzieje się tak przez regularne spacery oraz zabawy z podopiecznymi.