4 października 2016 Udostępnij

Czy pies ma poczucie czasu?

Na wstępie należy ukazać, że poczucie czasu w świecie naszych pupili budzi ogromne zamieszanie, a co za tym idzie również kontrowersje. Ma to zarówno miejsce wśród naukowców, jak ,,zwykłych ludzi”. Ukazuje się również, że na obecny stan poszczególnych badań naukowych nie można w dany sposób odpowiedzieć na zadane pytanie: ,,czy psy mają pewną świadomość dotyczącą upływającego czasu”.

Musimy mieć również na uwadze, że wielu opiekunów, a nawet danych szkoleniowców używa pewnego określenia „pies żyje tu, jak i również teraz” skutkuje to tym, że nie ma dla niego większego znaczenia przeszłość czy przyszłość. Jednak należy się poważnie zastanowić czy na pewno się tak dzieje? Skutkuje to faktem, że określenie to jest przede wszystkim pojmowane w sposób zbyt  bardzo dosadny. Wskazuje się, że owy pies nie planuje tego co będzie robił w czasie miesiąca czy nawet dwóch lat. Jednak czy owa przeszłość ma jakiekolwiek znaczenie dla naszego psa?

Przywołane określenie należy odbierać pod kątem „cieszę się tą chwilą i w żaden sposób nie myślę o tym, co będzie się działo jutro. Smutną kwestią jest, iż my ludzie niestety w taki sposób nie potrafimy funkcjonować. Jednak należy powiedzieć kilka słów na temat czasu przyszłego dla psa. Kolejnym nasuwającym się pytaniem jest, czy zwierzęta w żaden sposób nie planują. Należy jednak stwierdzić, iż na pewno się to nie dzieje w tak bardzo długofalowy sposób jak my.

Poza tym musimy również zauważyć, że poszczególne racjonalne postępowanie powinno być ściśle związane z kwestią w rodzaju „planu”, takiego na zaledwie kilka kroków w przód.  Ukazuje się, że zbyt często mamy styczność z głosem typu Kartezjańskiej koncepcji: zwierzęcia maszyny bądź behawioryzmu pochodzącego z czasów Jamesa Watsona. Podsumowując pies nie planuje tego co będzie robił w czasie miesiąca czy nawet dwóch lat. Jednak czy owa przeszłość ma jakiekolwiek znaczenie dla naszego psa. Na zakończenie pragnę wskazać, że każdy żywy organizm, a przede wszystkim  zwierzęcy, wyposażony jest w pewnego rodzaju wewnętrzny zegar biologiczny odmierzający czas. Zegar ten dzieli się na peryferyjny, jak i również centralny.