4 października 2016 Udostępnij

Ciekawostki o budowie ciała kota

Rozpoczynając od zmysłu dotyku wskazuje się, że przeciętny kot posiada przeszło dwadzieścia cztery wąsy, które są ułożone w występujące czterech rzędach. Następnie po trzy wąsy z poszczególnej strony pyszczka. W związku z czym wyższy rząd może również poruszać niezależnie od tego niższego. Poza tym wąsy są zdecydowanie grubsze od tych zwykłych włosów, a ich liczne korzenie są osadzone zatem trzy razy głębiej oraz są ściśle połączone z określonym systemem nerwowym.

Poza tym dzięki licznym impulsom płynącym z tychże wąsów do jednocześnie wielu zakończeń nerwowych - kot odbiera informacje o ruchu powietrza, jak i również innych elementach płynących z otoczenia. W związku z czym uszkodzenie to powoduje dyskomfort oraz dezorientacje zwierzęcia. Zatem nad każdym okiem oraz na tylnych częściach dostępnych łap umiejscowione są również podobne do wąsów, jak i również pełniące dość zbliżone funkcje w postaci sztywnych włosów. Następnie należy przedstawić aspekt słuchu.

To właśnie kot posiada, przeszło trzydzieści dwa mięśnie, które są połączone jednocześnie z uchem, co daje mu jednocześnie zdecydowanie większą kontrolę nad poruszaniem oraz obracaniem się. Poza tym jedno ucho może się również obracać niezależnie od kolejnego (drugiego) o pełne sto osiemdziesiąt stopni, a co za tym idzie wiele szybciej niż owe ucho najbardziej wyczulonego psa. Ocenia się również, że słuch koci jest zdecydowanie lepszy niż ten ludzki. W związku z czym zakres częstotliwości słyszany przez koty sięga przeszło sześćdziesiąt pięć kHz, a co za tym idzie człowiek odbiera poszczególne dźwięki o częstotliwości niespełna niższej niż dwadzieścia kHz.

Powierzchnia określonego języka kota domowego przypomina zatem drobny papier ścierny, a co za tym idzie powierzchnia języka dzikich kotów, na przykład lwa bądź tygrysa. Wskazuje się, że jest zdecydowanie bardziej szorstka. A co ze wzrokiem kota? Zatem zdecydowana większość kotów ma oczy koloru zielonożółtego bądź złotego. Zaznacza się również, że koty są bez wątpienia dalekowidzami, a przedmioty, które znajdują się bezpośrednio przed nimi  wyglądają na zamglone oraz nieostre. W związku z czym w ramach owej  rekompensaty ich wzrok jest bez wątpienia bystry. Skutkuje to faktem, iż są one zdolne wyłapać poszczególny najmniejszy ruch z tak sporej odległości.