• Piątek, 26 kwietnia 2024

Alkoholizm: choroba rodzinna, która dotyka każdego członka

Alkoholizm jest chorobą rodzinną, ponieważ dotyczy całej rodziny i każdego jej członka z osobna. Życie z nadużywaniem alkoholu oznacza przebywanie w niebezpiecznym środowisku wypełnionym zakłóceniami normalnej rutyny, napięciem napiętych relacji i nieuczciwością.

Choroba alkoholizmu wpływa na życie, postawę i sposób myślenia każdego członka rodziny, być może bardziej dramatycznie niż w przypadku osoby pijącej. 

Mimo że ponad 10% dzieci mieszka z rodzicem, który ma problemy z alkoholem, sytuacja rodzinna może dotyczyć także nastolatka alkoholika. Według Narodowego Instytutu Nadużyć Alkoholowych i Alkoholizmu (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) ponad 861 000 dzieci w wieku od 12 do 20 lat intensywnie spożywa alkohol.1

Alkoholizm zaskakuje Twoją rodzinę

Z alkoholizmem, upał jest ciągle podkręcany, ale nikt nie zauważa. Sprytne i zdumiewające! Jako postępująca choroba. Może zacząć się od przypadkowego zaakceptowania niedopuszczalnego zachowania. Och, nie o to mu chodziło. Po prostu za dużo wypił zeszłej nocy. Kilka lat później zachowanie powoli stawało się coraz bardziej nie do przyjęcia, ale nadal jest akceptowane i staje się "normą".

Twoja rodzina kończy się chaosem we własnym domu, który kilka lat temu byłby nie do pomyślenia. Gdybyś spojrzał przez okno i zobaczył te same rzeczy, które mają miejsce po drugiej stronie ulicy w domu sąsiada, prawdopodobnie odebrałbyś telefon i zadzwoniłbyś pod 911, aby sprowadzić pomoc dla tych ludzi!

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z używaniem substancji lub uzależnieniem, skontaktuj się z infolinią SAMHSA (Substance Abuse and Mental Health Services Administration) pod numerem 1-800-662-4357, aby uzyskać informacje na temat ośrodków wsparcia i leczenia w Twojej okolicy.

Więcej informacji na temat zasobów dotyczących zdrowia psychicznego można znaleźć w naszej Krajowej Bazie Danych Helpline.

Alkoholizm i dzieci

Dzieciom brakuje pozytywnych wzorców do naśladowania w rodzinie alkoholików i potrzebują stabilności, aby się rozwijać. Alkoholowy rodzic jest dysfunkcyjny. Pozostali rodzice są modelami umożliwiającymi zachowanie i mogą być ofiarami przemocy fizycznej. Dzieci są wrażliwe na kłótnie i walki psychologiczne toczące się w domu alkoholika. 

W jednej chwili mama krzyczy i grozi mu wszystkim, od rozwodu do śmierci. W następnej chwili może współczująco ratować go przed konsekwencjami ostatniego epizodu, pięknie sprzątając jego bałagan, wymyślając mu wymówki i akceptując coraz bardziej niedopuszczalne zachowania.

Potencjalne skutki alkoholizmu rodzicielskiego dla dzieci

Partner jako Enabler
W miarę jak zachowanie alkoholika nasila się i staje się rutynowe w twoim własnym domu, ostatnią rzeczą, jaka by ci się przytrafiła jest uzyskanie pomocy. Powoli wciągało cię myśl, że powinieneś chronić alkoholika, bo ci na nim zależy. Kryjesz go, okłamujesz i ukrywasz prawdę. Trzymasz tajemnice, bez względu na to, jak zły stał się ten chaos.

"Chronienie" go poprzez kłamstwa stworzyło sytuację, która ułatwia mu kontynuację (i postęp) w jego zniżkowej spirali.

Zamiast pomagać alkoholikowi i sobie samemu, w rzeczywistości umożliwiłeś mu pogarszanie się sytuacji.

Kiedy twoja ukochana osoba otrzyma pomoc?

Choroba alkoholizmu zazwyczaj postępuje aż do momentu, gdy dana osoba jest gotowa sięgnąć po pomoc i uzyskać ją dla siebie. Jednak oczekiwanie na to nie jest twoim jedynym wyborem.

Członkowie rodziny mogą zacząć dochodzić do siebie bez względu na to, czy alkoholik nadal pije, czy nie, kontaktując się z grupą Al-Anon Family, SMART Recovery Family & Friends lub inną organizacją zajmującą się pomocą i doradztwem.

Tam jest nadzieja i pomoc. Musisz tylko zrobić pierwszy krok.