Czy istnieje jakakolwiek gra, która jest losowa w otchłannym świecie hazardu?
Alkoholizm i jego skutki
SPOŻYWANIE ALKOHOLU: MIĘDZY PRZYJEMNOŚCIĄ A NADUŻYWANIEM
Piwo na koniec długiego dnia pracy, łyk do tostów za nową pracę czy lampka wina z zasłużonym posiłkiem - w naszym społeczeństwie alkohol to nie tylko luksus. Zamiast tego, często używamy go jako nagrody. To właśnie w tej funkcji szybko przekraczana jest granica między przyjemnością a nadużywaniem substancji. Bo jeden drink, jedna szklanka, jeden łyk więcej "jeszcze działa". Jeśli jednak spożycie alkoholu stanie się na tyle ważne, że wszystkie inne dziedziny życia zajmą tylne miejsce, dojdzie do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Mówi się wtedy o chorobie alkoholowej lub alkoholizmie.
UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU W ZALEŻNOŚCI OD RODZAJU NAPOJU
Za powtarzającym się zwrotem ku alkoholowi mogą kryć się różne motywy. Amerykański fizjolog Elvin Morton Jellinek definiuje następujące różne rodzaje napojów alkoholowych
Napoje typu α do tłumienia konfliktów lub problemów. Alkohol jest używany do zmniejszania wewnętrznych napięć, co szybko prowadzi do uzależnienia psychologicznego.
Typ β ogranicza jego picie do sytuacji społecznych - w społeczeństwie dana osoba pije duże ilości, ale nie jest uzależniona od spożycia alkoholu.
Jeśli osoba dotknięta chorobą pije bardzo nieregularnie, ale traci kontrolę za każdym razem, gdy to robi, nazywa się to typem γ. Nie tylko istnieje uzależnienie psychologiczne, ale ciało ma również ochotę na alkohol.
Typ δ jest bardziej uzależniony fizycznie od alkoholu niż psychicznie. Codzienne spożywanie alkoholu z przyzwyczajenia prowadzi do zwiększonej tolerancji substancji, a dana osoba ponosi poważne szkody dla zdrowia.
Epizodyczni pijacy, którzy należą do typu ε, mogą długo wstrzymywać się od picia, ale po nich następują krótkie fazy nadmiernego spożycia alkoholu.
ALKOHOLIZM: CHOROBA O DALEKO IDĄCYCH KONSEKWENCJACH
Alkoholizm jest uznaną chorobą, ale wciąż zbyt rzadko się o nim mówi. Działanie alkoholu jest zawsze zależne od rodzaju picia - jeśli w każdej sytuacji trzymasz się umiarkowanej konsumpcji, chronisz nie tylko siebie, ale także swoje najbliższe otoczenie. Dzieje się tak dlatego, że oprócz uszkodzenia wątroby i zaburzeń nerwowych oraz wielu innych zagrożeń dla zdrowia, które mogą mieć także konsekwencje psychologiczne, takie jak depresja, nadmierna ilość alkoholu wpływa także na proste codzienne sytuacje.
ALKOHOL I UCZESTNICTWO W RUCHU DROGOWYM: NIEBEZPIECZNE POŁĄCZENIE
Bez względu na to, ile wypiłeś alkoholu, pod żadnym pozorem nie powinieneś wsiadać za kierownicę. Każdy, kto przyłapany na prowadzeniu pojazdu o stężeniu powyżej 1,2 promila, oprócz grzywny musi przejść szkolenie przekwalifikowujące. Każdy, kto odmawia wykonania testu alkoholowego i może udowodnić, że spożył więcej niż 1,6 promila alkoholu, musi liczyć się z grzywną oraz badaniem psychologicznym ruchu drogowego. W obu przypadkach prawo jazdy zostanie cofnięte. Osoby cierpiące na alkoholizm szybko tracą orientację, ile już wypiły, dlatego limity alkoholowe są często przekraczane. Z drugiej strony, każde spożycie alkoholu zawsze powoduje pewne upośledzenie, które ma negatywny wpływ na wydajność i koncentrację oraz może prowadzić do przeszacowania własnych możliwości. Co więcej, kierowcy nie tylko narażają się na niebezpieczeństwo, ale także narażają na niebezpieczeństwo innych, w większości niewinnych użytkowników dróg. W artykule "Jazda pod wpływem alkoholu: Zakład ubezpieczeń wyciąga te konsekwencje" można przeczytać o konsekwencjach ubezpieczeniowych jazdy pod wpływem alkoholu.
DOSTRZEGAĆ ALKOHOLIZM
Około 300.000 ludzi w Austrii to alkoholicy. Pierwsze podejrzenie pojawia się często dlatego, że osoby dotknięte chorobą łatwiej ulegają rozdrażnieniu i reagują z wyczuciem na swoje problemy. Wielu alkoholików próbuje ukryć swoje uzależnienie. Oznacza to nie tylko, że nie można im zaoferować ważnej pomocy we wczesnym stadium choroby, ale także, że alkoholicy znajdują się w sytuacjach, w których stają się zagrożeniem dla siebie i innych. Pomoc oferowana jest przez liczne ośrodki profilaktyki uzależnień w Austrii. Dalsze informacje dostępne są również na portalu zdrowia publicznego Federalnego Ministerstwa Pracy, Spraw Społecznych, Zdrowia i Ochrony Konsumentów pod adresem