• Niedziela, 21 kwietnia 2024

Alkoholizm i problemy rodzinne/małżeńskie

Nadużywanie alkoholu i alkoholizm w rodzinie jest problemem, który może zniszczyć małżeństwo lub wbić klin między członków. Oznacza to, że ludzie, którzy piją, mogą dmuchać na budżet rodzinny, powodować bójki, ignorować dzieci i w inny sposób szkodzić zdrowiu i szczęściu ludzi, których kochają. Spośród par małżeńskich, które popadają w fizyczne sprzeczki, około 60-70 procent nadużywa alkoholu. Z czasem u członków rodziny mogą nawet pojawić się objawy współżycia, nieumyślnie utrzymując uzależnienie przy życiu, nawet jeśli im szkodzi. Terapia rodzinna i rehabilitacja mogą pomóc.

Jak mówi Krajowa Rada ds. Alkoholizmu i Uzależnienia od Narkotyków, poniżej przedstawiono niektóre ze sposobów, w jaki problem z alkoholem wpływa na członków rodziny, pracodawców, kolegów z pracy, innych studentów i innych:

Zaniedbywanie ważnych obowiązków: Alkohol upośledza funkcje poznawcze i zdolności fizyczne, a to w pewnym momencie może prowadzić do zaniedbania obowiązków związanych z pracą, życiem domowym i/lub szkołą.
Potrzeba czasu na pielęgniarską kacankę: Alkohol ma różne krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak kaca. Stan fizyczny kaca może być tymczasowy, ale może znacząco zakłócić zdolność osoby do wypełniania zobowiązań, jak również zachęcać do niezdrowych zachowań, takich jak złe odżywianie i brak ćwiczeń fizycznych.
Napotykanie na problemy prawne: Picie alkoholu może zwiększyć prawdopodobieństwo wdania się w bójki, okazywania nieuporządkowanego zachowania w miejscu publicznym, prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i angażowania się w domowe spory lub przemoc.
Niezdolność do zatrzymania się do woli: Alkohol jest substancją uzależniającą i może prowadzić do uzależnienia fizycznego. Chociaż osoba uzależniona fizycznie (tzn. o zwiększonej tolerancji na inne skutki uboczne) niekoniecznie jest uzależniona, ciągłe picie jest śliskim zboczem, które może prowadzić do uzależnienia.
Zasadniczo, nadużywanie alkoholu sprawia, że picie staje się dla danej osoby priorytetem.

W rezultacie czas, wysiłek i zasoby, które wcześniej były przeznaczone na działania podtrzymujące życie, takie jak praca i spędzanie czasu z rodziną, zostają zakłócone. Początkowo dana osoba może myśleć, że nadużywanie alkoholu pomoże jej poradzić sobie z tymi czynnikami stresogennymi, ale ponieważ nadal dużo pije, z czasem nadużywanie to może przekształcić się w uzależnienie od danej substancji. Gdy dana osoba uzależni się psychicznie, nadużywanie alkoholu może stać się całkowicie konsumpcyjne. Ponieważ jednostki są często częścią serwisów społecznościowych, łatwo jest zrozumieć, w jaki sposób nadużywanie alkoholu wywołuje efekt falowania w całej sieci rodziny, przyjaciół, pracodawców, współpracowników i wszystkich innych osób, które są zależne od danej osoby.

Nadużywanie alkoholu i problemy finansowe

Alkohol nie jest za darmo. Chociaż nawet najściślejszy księgowy lub budżetista będzie uwzględniał wydatki na rozrywkę, to jednak ciągłe spożywanie alkoholu może szybko spowodować, że ludzie będą wydatkowali więcej niż wynosi ich przydział na cele towarzyskie. Powszechnie wiadomo, że nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych problemów finansowych, ale nie tylko z powodu rzeczywistych wydatków na alkohol.
Na przykład osoba odurzona może być skłonna wydać więcej pieniędzy niż planowano w barze. Nawet picie alkoholu w domu nie chroni przed wydatkami, gdy zahamowania są niewielkie. Internet otwiera cały świat możliwości zakupowych. Efekt "gogli piwnych" może sprawić, że przedmiot wyda się bardziej atrakcyjny, a cena zakupu bardziej zachęcająca i zwiększająca prawdopodobieństwo niepotrzebnego zakupu.

Wydajność pracy może ucierpieć z powodu nadużywania alkoholu. Finanse są o wiele większe niż zarobione dolary; obejmują one również potencjał zarobkowy. Badania pokazują, że picie alkoholu może mieć wpływ na pracę lub wydajność akademicką na każdym etapie życia zawodowego. Uczniowie, którzy upijali się w college'u mogą mieć niższe oceny, co może mieć wpływ na ich perspektywy zatrudnienia i potencjał zarobkowy. Pracownicy, którzy piją dużo alkoholu, są podatni na absencję lub presenteizm (tzn. są w pracy, ale osiągają słabe wyniki). Długoterminowi pijacy mogą być zmuszeni do opuszczenia kariery zawodowej wcześniej niż planowano, aby poradzić sobie z problemami zdrowotnymi.

Picie alkoholu w dużej ilości wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, które prawdopodobnie będą wymagały opieki medycznej, takimi jak choroby układu krążenia, zapalenie płuc, marskość wątroby, zapalenie trzustki i różne formy raka.

Oprócz kosztów planów zdrowotnych i premii wypłacanych za udział w nich, osoby potrzebujące leczenia chorób związanych z alkoholem będą prawdopodobnie miały do czynienia z kopiami, kosztami transportu i utraconymi zarobkami podczas nieobecności w pracy. Utrata dochodu z pracy obniża składki na ubezpieczenie społeczne i składki na zapewnione przez pracodawcę lub niezależne konta emerytalne.

Według Centrów Zwalczania i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), uszczuplenie dochodów z picia alkoholu powoduje, że koszty związane z opieką zdrowotną wynoszą 171 miliardów dolarów rocznie i obniża wydajność pracowników. Nadużywanie alkoholu może mieć negatywny wpływ na zdrowie i wydajność pracowników.