Czy istnieje jakakolwiek gra, która jest losowa w otchłannym świecie hazardu?
Fizyczne skutki spożywania alkoholu
Alkohol jest niezdrowy nawet w małych ilościach. Ale uszkodzenie naszego organizmu zależy w dużej mierze od stopnia i czasu trwania nadużywania alkoholu. Podczas gdy łagodne objawy zatrucia mijają stosunkowo szybko i łatwo, lata spożywania alkoholu mogą być również śmiertelne.
Istnieje zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku dużych ilości wypitych w krótkim czasie (patrz zatrucie alkoholowe) lub mniejszych ilości spożytych w ciągu miesięcy i lat.
Skutki zdrowotne alkoholu obejmują prawie cały organizm:
- uszkodzenia komórek, komórki nerwowe reagują szczególnie wrażliwie
- Metabolizm lub równowaga energetyczna jest zaburzona, mogą wystąpić objawy niedoboru
- W wyniku rozkładu alkoholu powstają toksyczne produkty metabolizmu, np. aldehyd octowy
- Zaburzenia krążenia i pośrednie szkody dla organizmu
Wpływ na wątrobę
Alkohol rozkłada się głównie w wątrobie, która jest tym samym narządem najbardziej dotkniętym. Pierwsze zmiany można zaobserwować nawet po stosunkowo niewielkich ilościach alkoholu. Jednak to początkowe uszkodzenie nie jest trwałe i wątroba może się zregenerować po fazie regeneracji bez alkoholu. Długotrwałych efektów należy się obawiać z ilością 40-60 gramów alkoholu dziennie - czyli około 1,5 litra piwa.
Należy zauważyć, że wartości graniczne zawsze stanowią jedynie przybliżony szacunek i że indywidualne ryzyko może się znacznie różnić. Podana ilość dotyczy tylko ewentualnego uszkodzenia wątroby - inne organy, np. mózg, są uszkodzone nawet przy znacznie niższym poziomie alkoholu.
tłusta wątroba
Najbardziej widoczną cechą jest tłuste zwyrodnienie wątroby. Wskaźniki to zmieniona ilość krwi przy słabych wartościach wątroby i znacznym powiększeniu narządu. Tłusta wątroba może wyleczyć się z abstynencją, ale zwykle wymaga to leczenia uzależnienia od alkoholu.
Alkoholowe zapalenie wątroby
Alkoholowe zapalenie wątroby jest zapaleniem wątroby wywołanym przez regularne spożywanie alkoholu. Mogą wystąpić następujące objawy:
- Flatulencja, niestrawność
- Zmęczenie i utrata apetytu
- Mdłości
- W poważnych przypadkach: żółtaczka, żółtaczka oczu, gorączka
W łagodnych przypadkach alkoholowe zapalenie wątroby nie powoduje trwałych objawów, a wątroba może wyzdrowieć. We wszystkich przypadkach konieczne jest jednak medyczne wyjaśnienie i leczenie.
Marskość wątroby
W przypadku uporczywego nadużywania alkoholu, tkanka wątrobowa zostaje zastąpiona przez tkankę łączną (zwłóknienie) i wątroba staje się mniejsza. Regeneracja narządu nie jest już wtedy możliwa, więc choroba nie może wyleczyć się całkowicie nawet przy abstynencji.
Marskość wątroby jest poważną chorobą i często kończy się śmiercią. Szanse na powrót do zdrowia są znacznie większe na początku, dlatego leczenie powinno być przeprowadzone jak najszybciej. 10-20 % wszystkich alkoholików jest dotkniętych tą chorobą, przy czym prawdopodobieństwo wzrasta wraz z czasem trwania nadużywania alkoholu.
Uszkodzenie przewodu pokarmowego przez alkohol
Piwo i białe wino w szczególności stymulują produkcję kwasu żołądkowego, który podrażnia wrażliwą wyściółkę żołądka i może powodować szereg dolegliwości:
- Ból brzucha
- Poczucie pełności
- Utrata apetytu
Problemy żołądkowe są powszechne wśród alkoholików. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić wrzody żołądka i krwawienie.
Zapalenie trzustki (zapalenie trzustki)
W przypadku bólu brzucha i problemów trawiennych, osoby o zwiększonym spożyciu alkoholu powinny również rozważyć możliwość wystąpienia zapalenia trzustki. Choroba ta nie jest rzadkim objawem równoczesnego uzależnienia od alkoholu. Oprócz nadmiernego spożycia alkoholu, jedną z przyczyn jest często niezdrowe odżywianie.
Najbardziej zauważalnymi objawami są:
- silny ból w górnej części brzucha
- Zaburzenia trawienia
- Biegunka
Czasami zapalenie trzustki przechodzi niezauważone. Ponieważ jednak ostre zapalenie trzustki może również przybrać rozmiary zagrażające życiu, wszelkie dolegliwości powinny być zdecydowanie wyjaśnione przez lekarza.
Inne szkody fizyczne
Zapalenie nerwów
Objawy to mrowienie, drętwienie lub ból. Działa głównie na długie drogi nerwowe, na przykład w nogach, rzadziej również w ramionach. Poważne progresje prowadzą do osłabienia, a nawet paraliżu mięśni.
Zaburzenia seksualne
Wielu alkoholików wykazuje zmniejszony popęd płciowy. Mężczyźni często cierpią z powodu impotencji i zaburzeń erekcji. Kobiety mogą mieć nieregularny cykl lub brak menstruacji.
Uszkodzenie mózgu
Często uszkodzenia mózgu są wykrywane tylko wtedy, gdy mają masywne skutki po latach nadużywania alkoholu. Konsekwencjami są upośledzenie sprawności umysłowej lub zmiana osobowości.
Zespół Wernicke-Korsakowa
Poważne uszkodzenia mózgu spowodowane przez niedobór witaminy B1. Prowadzi to do ogromnych zaburzeń świadomości i pomoc medyczna jest absolutnie konieczna. Pacjenci muszą zostać natychmiast przyjęci do szpitala, życie jest w niebezpieczeństwie. Po fazie ostrej często dochodzi do psychozy, a osoby dotknięte chorobą mają zwiększoną potrzebę opieki.