• Sobota, 20 kwietnia 2024

Konsekwencje alkoholizmu

Nadużywanie alkoholu ma daleko idące konsekwencje dla ciała, duszy i środowiska alkoholika.
Alkohol w bardzo małych ilościach ma działanie euforyczne, hamujące i pobudzające. W przypadku spożycia większych ilości, odurzenie powoduje zmęczenie, a nawet może wywołać depresję. Alkoholu nie można jednoznacznie podzielić na kategorie używek i substancji uzależniających.

Może działać zarówno jako środek pobudzający, jak i uspokajający. Tak złożone jak działanie substancji są jej "skutki uboczne" - konsekwencje regularnego stosowania.

Nieszkodliwa konsumpcja

Lekarze zalecają nie pić więcej niż jeden standardowy napój, którym jest duże piwo lub jedna czwarta szklanki wina, dziennie i zachować całkowicie wolne od alkoholu dni. Wtedy można mówić o nieszkodliwej konsumpcji. Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną substancją uzależniającą w Austrii.

350,000 Austriaków to alkoholicy. Ale uzależnienie nie jest bynajmniej jedynym ryzykiem, jakie stwarza alkohol. Osoby, które nie wykazują żadnych objawów uzależnienia, mogą również doznawać uszczerbku na zdrowiu z powodu alkoholu. Kobiety, które piją więcej niż 40 i mężczyźni, którzy spożywają więcej niż 60 gramów alkoholu dziennie, już teraz wykazują problematyczne spożycie.

Na tym poziomie można już założyć długofalowe skutki dla zdrowia. W każdym razie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne konsekwencje nadużywania alkoholu są ogromne. Alkohol odgrywa również rolę w rozwoju 60 chorób.

Intoksykacja

Krótkoterminowe skutki spożywania alkoholu - "odurzenie" - są znane niemal wszystkim. Lekarze mówią o ostrym zatruciu alkoholem. Słowo "odurzenie" rezonuje z tym. Kiedy pijemy, to przede wszystkim ogranicza naszą percepcję i zdolność do reagowania. Zmniejszają się zahamowania, wzrasta gotowość do podejmowania ryzyka. Sytuacje problemowe wydają się w tym stanie łatwiejsze do rozwiązania.

W przypadku spożycia większej ilości alkoholu, zawieszenia koordynacji i poczucia równowagi, a także mowy, mięśnie kuleją i w końcu pijany popada w śpiączkę. Średnia śmiertelna dawka wynosi około 4 promili alkoholu we krwi. Jednak ci, którzy przyzwyczaili się do dużych ilości alkoholu, mogą przeżyć znacznie wyższy poziom alkoholu we krwi.

Choroby sercowo-naczyniowe

Spożywanie alkoholu szkodzi sercu i krążeniu. Około 15 procent zgonów spowodowanych przez alkohol jest spowodowanych chorobami układu krążenia. W szczególności rozwój wysokiego ciśnienia krwi jest wspierany przez alkohol. Zwiększa się również ryzyko udaru mózgu.

Rak

Wykazano, że alkohol powoduje raka. W szczególności wzrasta ryzyko zachorowania na raka wątroby, przełyku, jamy ustnej i gardła, jelit oraz, u kobiet, piersi. Dziesięć procent zachorowań na raka u mężczyzn i trzy procent u kobiet wynika ze spożycia alkoholu.

Wątroba

Od dziennego spożycia alkoholu w wysokości 40 gramów dla kobiet i 60 gramów dla mężczyzn, należy założyć uszkodzenie wątroby. Początkowo rozwija się tłusta wątroba, która przejawia się w powiększeniu narządu, ale początkowo nie powoduje żadnych dolegliwości.

Następnie dochodzi do zapalenia wątroby, znanego jako tłuste wątrobowe zapalenie wątroby. Przewlekłe zapalenie prowadzi do rozkładu ("marskość wątroby") wątroby, jeśli kontynuuje się spożywanie alkoholu. Może to prowadzić do raka wątroby: 80 procent raków wątroby jest spowodowanych marskością wątroby.

Konsekwencje psychospołeczne

Spożywanie alkoholu często sprawia, że stresujące sytuacje w pracy i w rodzinie wydają się łatwiejsze. Niebezpieczeństwo leży tu w "samouzdrawianiu się". Kiedy sięganie po butelkę staje się nawykiem, aby wytrzymać presję wykonania lub radzenia sobie z konfliktami w rodzinie, zaczyna się błędne koło.

Uzależnienie od alkoholu często prowadzi do problemów związanych z pracą i rodziną. Alkoholizm wiąże się z izolacją społeczną, a nawet bezrobociem i bezdomnością.

Całkowity koszt alkoholizmu dla społeczeństwa austriackiego jest ogromny. Instytut Studiów Zaawansowanych obliczył deficyt gospodarczy na rok 2011 na poziomie 738 mln euro.

Według dochodzenia przeprowadzonego przez niemieckich ubezpieczycieli zdrowotnych, alkohol powoduje dwa i pół miliona dni choroby i jest odpowiedzialny za połowę wszystkich wypadków związanych z uzależnieniami.