• Niedziela, 28 kwietnia 2024

Co to jest zaburzenie nadużywania alkoholu i jakie jest leczenie?

Alkoholizm, znany obecnie jako zaburzenie nadużywania alkoholu, to stan, w którym człowiek ma chęć lub fizyczną potrzebę spożywania alkoholu, nawet jeśli ma to negatywny wpływ na jego życie.

W przeszłości osoba z tym schorzeniem była określana jako "alkoholik". Jest to jednak coraz częściej postrzegane jako etykieta nieprzydatna i negatywna. Pracownicy służby zdrowia mówią teraz, że dana osoba ma zaburzenie związane z używaniem alkoholu (AUD).

Według National Institute of Health (NIH) w 2015 roku 15,1 miliona dorosłych Amerykanów (6,2% populacji) miało problem z używaniem alkoholu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na całym świecie z powodu szkodliwego spożywania alkoholu umiera 3,3 miliona osób.

Definicja

Narodowy Instytut Nadużyć Alkoholowych i Alkoholizmu (NIAAA) opisuje zaburzenie używania alkoholu jako "problematyczne picie, które staje się poważne".

Osoba z tym stanem nie wie, kiedy i jak przestać pić. Spędza dużo czasu na myśleniu o alkoholu i nie może kontrolować, ile spożywa, nawet jeśli powoduje to poważne problemy w domu, w pracy i finansowo.

Nadużywanie alkoholu może być wykorzystywane do mówienia o nadmiernym lub niewłaściwym spożyciu alkoholu, ale niekoniecznie o uzależnieniu.

Umiarkowane spożycie alkoholu na ogół nie powoduje żadnych szkód psychicznych ani fizycznych. Jeśli jednak osoby lubiące pić towarzysko zwiększają spożycie lub regularnie spożywają więcej, niż jest to zalecane, AUD może się w końcu rozwinąć.

Symptomy

Osoba, która pije nadmierną ilość alkoholu, często nie jest pierwszą osobą, która zdaje sobie z tego sprawę.

Niektóre oznaki i objawy AUD obejmują:

  • picie samemu lub w ukryciu
  • nie będąc w stanie ograniczyć ilości spożywanego alkoholu
  • Zaciemnienie i brak możliwości zapamiętania fragmentów czasu
  • posiadanie rytuałów i bycie rozdrażnionym, jeśli ktoś inny komentuje te rytuały, na przykład napoje przed, podczas lub po posiłkach, lub po pracy
  • utrata zainteresowania hobby, którym wcześniej się cieszyliśmy
  • czując chęć do picia
  • uczucie rozdrażnienia, gdy zbliża się czas picia, zwłaszcza jeśli alkohol nie jest lub może nie być dostępny
  • przechowywanie alkoholu w mało prawdopodobnych miejscach
  • pijąc napoje, by poczuć się dobrze
  • mając problemy ze związkami, prawem, finansami lub pracą, które wynikają z picia
  • potrzebując więcej alkoholu, aby poczuć jego działanie
  • doznawanie mdłości, pocenie się lub potrząsanie podczas nie picia

Niektórzy ludzie odczuwają niektóre z tych objawów i symptomów, ale nie są uzależnieni od alkoholu.

Spożycie alkoholu staje się problemem, gdy ma ono pierwszeństwo przed wszystkimi innymi działaniami. Rozwój uzależnienia może trwać kilka lat.

Problemy związane z uzależnieniem od alkoholu są rozległe. Skutki mogą być fizyczne, psychologiczne i społeczne.

Przyczyny

Rozwój uzależnienia od alkoholu może trwać od kilku lat do kilku dekad. W przypadku niektórych osób, które są szczególnie narażone, może to nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

Z czasem regularne spożywanie alkoholu może zakłócić jego równowagę:

  • kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu
  • glutaminian
  • GABA kontroluje impulsywność, a glutaminian stymuluje układ nerwowy.

Poziom dopaminy w mózgu wzrasta po spożyciu alkoholu. Poziom dopaminy może sprawić, że picie alkoholu będzie bardziej satysfakcjonujące.

W perspektywie długo- lub średnioterminowej, nadmierne picie może znacząco zmienić poziom tych substancji chemicznych w mózgu. To powoduje, że organizm ma ochotę na alkohol, aby czuć się dobrze i uniknąć poczucia się źle.

Możliwe czynniki ryzyka

Niektóre czynniki ryzyka mogą być również związane z nadmiernym piciem.

Geny: Niektóre specyficzne czynniki genetyczne mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia u niektórych osób uzależnienia od alkoholu i innych substancji. Może mieć miejsce historia rodzinna.
Wiek pierwszego napoju alkoholowego: Pewne badania sugerują, że osoby, które zaczynają pić alkohol przed 15 rokiem życia, mogą być bardziej narażone na problemy z alkoholem w późniejszym okresie życia.
Łatwy dostęp: Wydaje się, że istnieje związek między łatwym dostępem do alkoholu - na przykład do tanich cen - a nadużywaniem alkoholu i zgonami spowodowanymi jego spożyciem. W jednym z badań odnotowano znaczny spadek liczby zgonów związanych z alkoholem po tym, jak jedno z państw podniosło podatki od alkoholu. Stwierdzono, że efekt jest prawie dwa do czterech razy większy niż w przypadku innych strategii prewencyjnych, takich jak programy szkolne lub kampanie medialne.
Stres: Niektóre hormony stresu są związane z nadużywaniem alkoholu. Jeśli poziom stresu i lęku jest wysoki, dana osoba może spożywać alkohol, próbując zamaskować przewrót.
Picie przez rówieśników: Osoby, których przyjaciele piją regularnie lub nadmiernie, są bardziej skłonne do picia zbyt dużej ilości alkoholu. Może to w końcu prowadzić do problemów związanych z alkoholem.
Niska samoocena: Osoby z niską samooceną, które mają łatwo dostępny alkohol, są bardziej narażone na spożycie zbyt dużej ilości alkoholu.
Depresja: Osoby z depresją mogą świadomie lub nieświadomie używać alkoholu jako środka samokontroli. Z drugiej strony, spożycie zbyt dużej ilości alkoholu może zwiększyć ryzyko depresji, a nie ją ograniczyć.
Media i reklama: W niektórych krajach alkohol jest przedstawiany jako efektowne, światowe i chłodne działanie.