Czy istnieje jakakolwiek gra, która jest losowa w otchłannym świecie hazardu?
Terapia alkoholizmu: Jak się leczy uzależnienie od alkoholu?
Terapia alkoholizmu jest często jedynym sposobem na przezwyciężenie choroby przez osoby nią dotknięte. Poniżej przeczytasz o poszczególnych krokach na drodze do wyjścia z uzależnienia od alkoholu.
Uzależnienie od alkoholu: samoświadomość i nieprzewidywalność
Jednym z symptomów uzależnienia od alkoholu jest to, że osoby cierpiące na to uzależnienie nie mają już kontroli nad swoim spożyciem, nie mogą go ograniczyć ani całkowicie powstrzymać. Jednak po zdobyciu wiedzy o swoim uzależnieniu, ludzie powinni najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym w sprawie leczenia alkoholizmu. Lekarz bada pacjenta i decyduje, jak i gdzie powinna przebiegać terapia.
Podstawowym celem terapii uzależnienia od alkoholu jest zapewnienie pacjentowi stałej abstynencji. Inne podejścia zwykle nie przynoszą efektów. Ale bez względu na to, jaka metoda leczenia zostanie wybrana: obietnica sukcesu nigdy nie może być dana.
Terapia dla alkoholizmu: model trójfazowy
Każda terapia alkoholizmu jest inna, ale w większości przypadków można wyróżnić trzy fazy. Pierwszym etapem jest wycofanie się, które często ma miejsce w szpitalu.
Osoba cierpiąca musi poradzić sobie z czasami poważnymi objawami odstawienia, które często wymagają profesjonalnej pomocy. Objawy te mogą obejmować od początkowego drżenia i pocenia się do śpiączki.
Po ostrej detoksykacji następuje odstawienie od piersi. W dłuższym okresie czasu, który może trwać kilka miesięcy, pacjent powinien znaleźć drogę powrotną do życia bez alkoholu. Otrzymuje profesjonalną pomoc, albo w specjalnej klinice, albo jako pacjent ambulatoryjny.
Powrót do codziennego życia często niesie ze sobą wysokie ryzyko nawrotu choroby u osób, które cierpiały z powodu uzależnienia od alkoholu. Dlatego też opieka pooperacyjna jest kolejnym ważnym elementem terapii alkoholizmu. W trakcie tej fazy pacjent jest zachęcany do regularnych wizyt u lekarza i do spotkań z osobami o podobnym losie. Ponadto, specjalne leki mogą pomóc w fazie pooperacyjnej.