• Czwartek, 25 lipca 2024

Ośrodek terapii uzależnień: jak wybrać odpowiedni? Zajęcia w ośrodku terapii uzależnień

Osoba uzależniona w trakcie swojego życia bardzo często stoi przed bardzo skomplikowanymi wyborami. Jedną z najbardziej znaczących decyzji jest zgoda na podjęcie leczenia w ośrodku stacjonarnym. Jest to ogromnie trudne, ponieważ sama przed sobą musi przyznać się do tego, że utraciła kontrolę nad swoim życiem. Ponadto, musi odciąć się także od tych najbliższych osób, od rodziny i przez okres kilku tygodni, tudzież być może nawet miesięcy przebywać w obcym miejscu. Dla osób uzależnionych szczególnie ważne jest odpowiednie zagospodarowanie czasu spędzonego na odwyku, wówczas można osiągnąć rewelacyjne skutki. Wskazujemy czym należy się kierować podczas wyboru ośrodka stacjonarnego. 

Jaki ośrodek terapii uzależnień wybrać?

Kluczowym czynnikiem, który powinien wpłynąć na wybór danego ośrodka jest sztab specjalistów: terapeuci i lekarze, którzy stanowią personel tego miejsca. Na stronach internetowych bardzo często pojawiają się informacje o tym, kto jest częścią kadry. Warto wybierać miejsca, w których specjaliści posiadają długoletnie doświadczenie i liczne certyfikaty, wzbogacające ich wiedzę i umiejętności. Jednocześnie warto pozyskać informacje, o tym w jakich godzinach do dyspozycji pozostają psycholodzy, psychiatrzy i pielęgniarki. Dodatkowym atutem jest posiadanie ponadprogramowych szkoleń i ukończenie prestiżowych szkół w branży. Świadczy to o ich chęci aktualizacji wiedzy i rozszerzeniu kompetencji. Należy pamiętać, że to kadra jest wyznacznikiem jakości przeprowadzonej terapii, a nie mury budynków. W wielu przypadkach warto zasięgnąć opinii o ośrodku od osób, które ukończyły terapię. Coraz liczniej pojawiają się one w Internecie i stanowią rzeczywisty wyznacznik przeprowadzonego leczenia. 

Ośrodek Terapii Uzależnień: zajęcia

Terapia powinna być skonstruowana w ten sposób, aby pochłaniała jak najwięcej czasu. Liczne doświadczenia pokazują, że nawet intensywne, ale krótkie zajęcia nie są czynnikiem umożliwiającym utrzymanie trwałej abstynencji. Każdy ośrodek powinien indywidualnie ustalić ile dana osoba potrzebuje czasu zaaranżowanego na zajęcia w oparciu o jej potrzeby. U każdej osoby przebywającej w ośrodku może być inaczej zdegradowany organizm i psychika oraz posiadać inny stopień nasilenia. W szczególności odpowiedzialny jest za to czas przyjmowania  substancji, od której dana osoba jest uzależniona. Przy dłuższych i intensywniejszych ciągach często konieczna jest dłuższa terapia, która umożliwia powrót do zdrowia. Długość terapii jest szczególnie istotna w przypadku osób, które są uzależnione od narkotyków, dopalaczy lub leków. Dłuższy pobyt w ośrodku daje większe szanse na powrót do normalnego życia. 

Osoby przebywające na odwyku stoją przed ogromną trudnością, która opiera się na organizacji wolnego czasu w sposób umożliwiający rozwój własnych potrzeb i zainteresowań. Ponadto, musi być to zajęcie, które zapewnia osobie uzależniającej relaks. Stąd też ustalenie i przestrzeganie harmonogramu jest niezwykle ważne. Dodatkowo musi być wyodrębniony czas na przemyślenia i inne zajęcia aktywizujące, np. sport, rękodzieła. Ośrodek powinien posiadać biblioteczkę. Zajęcie umysłu i ciała, to klucz do chociaż chwilowego oderwania się od rzeczywistości. 

psychoterapeuta

Ośrodek Terapii Uzależnień w górach

Kolejnym z czynników, który posiada ogromne przełożenie na sukces w przeprowadzonej terapii jest miejsce lokalizacji ośrodka. W wielu przypadkach bezpośredni kontakt z naturą i odcięcie od pędzącego świata umożliwia uzyskanie lepszych rezultatów. Stąd też doskonałym rozwiązaniem jest wybór ośrodka, który znajduje się w górach. Otaczająca, wszechobecna zieleń jest czynnikiem pobudzającym do wiary w możliwości swojego organizmu, co jest niezwykle cenne w przypadku osób uzależnionych. Każdy element, który pozwala na poprawę samopoczucia jest krokiem w stronę powrotu do zdrowia. Ponad to, otoczenie gór i lasów działa na wszystkich w sposób kojący i łagodzący rozstrojone emocje. Wiele osób świadomie podejmuje decyzję o oderwaniu się od otaczającej rzeczywistości i odbycie terapii w zupełnie nowym i nieznanym miejscu, które pozwala na dokonanie licznych zmian w dotychczasowym życiu. Jednym z ośrodków oferujących terapię dla osób uzależnionych jest Dezyderata, która znajduje się w Rabce Zdroju. Lokalizacja oraz profesjonalna kadra przyciągają do tego miejsca osoby z całej Polski. Należy pamiętać, że osoba uzależniona toczy bardzo nierówną walką o swoje zdrowie i życie, stąd też podjęcie decyzji o przystąpieniu do leczenia powinno być traktowane z najwyższą powagą i jak najszybciej wdrażane. Wejdź na stronę https://dezyderata.com/ i dowiedz się więcej.