• Czwartek, 23 maja 2024

Wpływ alkoholizmu na rodziny i bliskich przyjaciół

Alkoholizm wpływa na ludzi nie tylko na osobę pijącą. Przyjaciele, rodzina i inne osoby, z którymi osoba cierpiąca na skutki alkoholizmu wchodzi w regularny kontakt, mogą doświadczać problemów związanych z tym stanem. Wraz z postępującym nadużywaniem alkoholu osoby cierpiące na alkohol prawdopodobnie wycofają się ze społeczeństwa i mogą rzucać się na dobrych znajomych, którzy próbują pomóc im uporać się z uzależnieniem. Problemy finansowe prawdopodobnie pojawią się nie tylko ze względu na koszty wspierania uzależnienia od narkotyków, ale także utratę produktywności i regularnych godzin pracy z powodu zwiększonej liczby zachorowań, kaców i innych negatywnych skutków.

Problemy finansowe i społeczne

Rodziny i inne osoby uzależnione od osób cierpiących na alkoholizm mogą doświadczać problemów związanych z kłopotami finansowymi spowodowanymi przez nawyki związane z piciem. Koszty alkoholu rosną w miarę jak osoba buduje tolerancję na ten narkotyk w swoim systemie. Wymaga to od danej osoby przyjmowania coraz większych ilości alkoholu, aby odczuwać te same skutki. Psychologiczne skutki tej tolerancji na alkohol i uzależnienia od niego mogą spowodować, że osoba cierpiąca na alkohol stanie się wycofana i mniej przychylna kolegom, przyjaciołom i członkom rodziny. Osoby cierpiące mogą nie uczęszczać na funkcje społeczne, które nie pozwalają na spożywanie alkoholu i mogą nie być w pełni świadome swojego zachowania, jeśli uczęszczają na funkcje, na które pozwala im wybrany przez nich narkotyk. Brak sieci kontaktów i komunikacji z rówieśnikami może spowodować dalsze problemy finansowe, jeśli osoba cierpiąca na chorobę straci możliwość awansu. Większe odpływy z dochodów i mniejsze możliwości mogą powodować nadmierne kłopoty dla innych osób zależnych finansowo od osoby cierpiącej, wymagając od współmałżonka lub współlokatora odbierania dodatkowych godzin lub drugiej pracy, aby utrzymać rachunki na rozsądnym poziomie.

Problemy z relacjami

Ciągłe wzburzenie, senność i dezorientacja, których doświadczają osoby cierpiące z powodu skutków alkoholizmu, mogą powodować problemy dla każdego, kto jest w związku z osobą cierpiącą. Osoby, które znajdują się w romantycznym związku z kimś, kto zmaga się z alkoholizmem, mogą skończyć wymyślając wymówki za brak frekwencji lub niewłaściwe zachowanie na stanowiskach społecznych. Mogą uznać, że ich możliwości innych interakcji społecznych są ograniczone, a to może być dodatkowo spotęgowane przez problemy finansowe lub inne problemy związane z występowaniem alkoholizmu. Osoby nadużywające alkoholu ciężkiego mogą mieć problemy związane z abstynentami lub tymi, którzy nie podzielają ich skłonności do picia w nadmiarze, a także mogą próbować przekonać przyjaciół lub bliskich, by przyłączyli się do nich do picia. Może to prowadzić do dodatkowych problemów w miarę jak inni doświadczają wyzwań, jakie napotykają w swoich osobistych relacjach.

Problemy rodzinne

Rodziny w dużym stopniu polegają na sobie nawzajem w kwestii wsparcia. Obejmuje to zarówno wsparcie finansowe, jak i emocjonalne, które z czasem może osłabić alkoholizm. Dzieci mogą doświadczać wielu problemów związanych z zachowaniem lub sytuacją finansową swoich rodziców, gdy w grę wchodzi alkoholizm. Dzieci mogą doświadczać zaniedbań lub przemocy fizycznej i psychicznej, ponieważ rodzic traci świadomość swoich działań z powodu skutków picia alkoholu. Dzieci mogą również mieć problemy z własnym rozwojem społecznym, które pojawiają się w związku z tym, że rodzic zajmujący się nadużyciem alkoholu staje się niechętny lub niezdolny do wspierania wysiłków dziecka. Może to dotyczyć zarówno nieodebranych wydarzeń, takich jak mecze piłki nożnej lub przyjęcia urodzinowe, jak i całkowitego zaniedbania.

Grupy wsparcia dla rodzin

Organizacje wspierające istnieją dla przyjaciół i członków rodziny osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu w związku z problemami stwarzanymi przez chorobę. Grupy Rodzinne Al-Anon i podobne organizacje starają się pomóc ludziom w tej sytuacji zrozumieć ich rolę w środowisku. Grupy zazwyczaj koncentrują się na pomaganiu znajomym i bliskim w zrozumieniu, że nie są odpowiedzialni za zachowanie i działania osoby cierpiącej na alkoholizm. Takie organizacje mogą oferować pomoc w postaci sesji terapii grupowej, środków na rozwój i wsparcia społecznego dla członków szukających przyjaciół poza swoim normalnym środowiskiem. Wiele z nich oferuje również szkolenia na temat tego, jak pomóc bliskiej osobie w poradzeniu sobie ze stanem zdrowia i zmierzeniu się z problemami, które obecnie nękają rodzinę, firmę lub związek.